Tradycja, która powoli zanika (1)

Opublikowana na1 Miesiąc temu
Ulubione0

Minęły czasy, gdy w wielu rodzinach obowiązkowym punktem przedświątecznych przygotowań było kupowanie, wypełnianie i wysyłanie kartek z życzeniami do bliskich i przyjaciół. Obecnie ta piękna tradycja dość szybko zanika. Jak przedstawia się ten proces i co jest jego przyczyną? Postaramy się w naszym artykule odpowiedzieć na te pytania.

 

KARTEK ŚWIĄTECZNYCH JEST CORAZ MNIEJ

Za businessinsider.com.pl prezentujemy dane liczbowe dotyczące produkcji kartek z życzeniami na polskim rynku w latach 2008 - 2019. Jak nietrudno zauważyć, ich ilość zmniejszyła się w ciągu zaledwie 12 lat ponad 25-krotnie!

Produkcja kartek z życzeniami w Polsce w tysiącach egzemplarzy

2008

6446,0

2009

3480,6

2010

4724,8

2011

3421,2

2013

2966,0

2018

302,7

2019

252,1

Źródło: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/kartki-swiateczne-czyli-piekna-tradycja-w-zaniku-juz-ich-prawie-nie-wysylamy/kdp7l6l

Problem zanikania tradycji wysyłania kartek z życzeniami nie dotyczy jedynie naszego kraju, chociaż w tej dziedzinie przez ostatnich kilkanaście lat wiedziemy niechlubny prym. Podobną tendencję notują Włochy, Rumunia, Chorwacja czy Portugalia, a i w innych państwach europejskich sprawa również nie wygląda najlepiej. W poniższej tabeli zapoznać się możemy z procentowym spadkiem produkcji kartek w okresie od 2009 do 2019 roku. Badania na ten temat przeprowadził Eurostat.

Zmiana produkcji kartek pocztowych 2009-2019 wg krajów (%)

Polska

-92,8

Włochy

-92,1

Rumunia

-82,8

Chorwacja

-82,8

Portugalia

-72,0

Czechy

-70,6

Irlandia

-53,4

Niemcy

-48,3

Estonia

-44,3

Hiszpania

-35,91

Austria

-33,2

Francja

-32,8

Słowacja

-31,0

Wielka Brytania

+3,2

Finlandia

+60,9

UE (bez Wielkiej Brytanii)

-41,4

Unia Europejska

-36,4

Źródło: Eurostat za: businessinsider.com.pl

 

DLACZEGO ODCHODZI TRADYCJA WYSYŁANIA KARTEK?

Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na malejące zapotrzebowanie na kartki świąteczne w ostatnich latach. Niżej omówimy najważniejsze powody takiego stanu rzeczy.

Przesunięcie w preferencjach komunikacji

W dzisiejszym społeczeństwie zmieniające się kanały komunikacji odgrywają znaczącą rolę w procesie odchodzenia od wysyłania życzeń przy pomocy klasycznych kartek świątecznych. Rozwój nowoczesnych technologii, takich jak poczta elektroniczna, wiadomości tekstowe i media społecznościowe, umożliwił szybkie i wygodne wysyłanie życzeń świątecznych przez Internet. Oto kilka czynników, które wpływają na ten trend:

Szybkość komunikacji. Internet umożliwia natychmiastowy przekaz wiadomości. Wysłanie e-maila lub wiadomości tekstowej zajmuje tylko kilka sekund, a odbiorca otrzymuje go praktycznie od razu. Wysyłanie kartki świątecznej za pomocą nowoczesnych technologii jest znacznie wygodniejsze i pozwala zaoszczędzić czas. Nie trzeba wybierać, kupować i przygotowywać kartki. Wystarczy kilka kliknięć, aby wysłać życzenia przez Internet. To szczególnie korzystne dla osób, które prowadzą intensywny tryb życia i mają ograniczony czas na przygotowywanie świąt.

Oszczędności. Wysyłanie tradycyjnych kartek świątecznych wiąże się z kosztami ich zakupu, opłatą za znaczki czy ozdobne koperty. Komunikacja elektroniczna eliminuje te wydatki, co może być atrakcyjne dla osób szukających oszczędności.

Możliwość personalizacji. Internet oferuje szeroki wybór narzędzi i platform do tworzenia i wysyłania cyfrowych życzeń świątecznych. Można łatwo spersonalizować treść, dodać multimedia, takie jak zdjęcia czy wideo i wybrać motyw graficzny. To daje możliwość większej kreatywności i dostosowywania wyglądu życzeń do preferencji odbiorcy.

 

Zmiana stylu życia i zachowań konsumenckich

W zabieganym świecie wiele osób ma ograniczony czas na przygotowywanie kartek świątecznych. Zmiana stylu życia i zachowań konsumenckich jest jedną z przyczyn spadku produkcji kartek świątecznych. Oto kilka powodów, które mogą wpływać na ten trend:

Zwiększony poziom zaangażowania w pracę. Wiele osób posiada liczne obowiązki zawodowe, rodzinne i społeczne, co prowadzi do ograniczenia czasu, który mogliby poświęcić na przygotowanie kartek świątecznych.

Preferencje cyfrowe. Młodsze pokolenia, które dorastają w erze technologii cyfrowej, często wybierają komunikację elektroniczną. Korzystanie z cyfrowych kartek świątecznych czy e-kartek jest dla nich naturalne i zgodne z ich nawykami.

Alternatywne formy przesyłania życzeń. Oprócz kartek klasycznych istnieje wiele innych sposobów składania życzeń świątecznych, np. przy pomocy przekazu wideo. Nowoczesne formy komunikacji oferują różnorodne możliwości interakcji, co skłania do ich wykorzystywania.

Wszystkie te czynniki wpływają na zmianę preferencji konsumenckich i prowadzą do spadku produkcji tradycyjnych kartek świątecznych.

(CDN)

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Proszę o login, aby opublikować komentarz.

Konto

Menu

Utwórz darmowe konto aby dodawać ulubione przedmioty.

Logowanie