Historia kartki światecznej (2)

Opublikowana na10 Miesiące temu
Ulubione0

Znane nam ze sklepowych półek kartki świąteczne mają już swoją blisko dwustuletnią historię. Pomysł połączenia pięknych ilustracji z możliwością umieszczenia obok nich życzeń narodził się w wiktoriańskiej Anglii. Bardzo szybko zainteresował się nim też rynek amerykański. Popularność, którą cieszą się do dziś kartki świąteczne, to zasługa utalentowanych ilustratorów i wydawców, którzy dostrzegli w kolorowych kartonikach ogromny potencjał.

Kolejną ważną postacią był Louis Prang (1824-1909), niemiecko-amerykański drukarz, który zyskał sławę jako pionier w dziedzinie produkcji kartek świątecznych. Urodzony w Niemczech Prang wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1850 roku i rozpoczął pracę jako drukarz. W 1875 roku wprowadził do swojej oferty pierwsze kartki świąteczne. Zrobił to na prośbę przyjaciółki, która narzekała na brak wysokiej jakości tego typu produktów na rynku amerykańskim. Prang zaczął eksperymentować z różnymi technikami drukowania, w tym z litografią kolorową, co umożliwiło mu produkcję kartek z wysokiej jakości kolorowymi ilustracjami.

Kartki szybko zyskały popularność w USA i zrewolucjonizowały tę branżę. Prang był znany z nowoczesnego podejścia do projektowania kartek i stosowania najwyższej jakości papieru oraz farb. Wprowadził także wiele nowości, takich jak perforowane krawędzie, złote akcenty i wstążki.

Louis Prang był również aktywnym działaczem społecznym, przyczyniając się do rozwoju edukacji artystycznej w Stanach Zjednoczonych. W 1876 roku otworzył swoją szkołę sztuk pięknych w Bostonie, a w 1886 roku założył w tym mieście Museum of Fine Arts.

Prang zmarł w 1909 roku. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych na całym świecie, a ich wpływ na branżę kartek świątecznych jest wciąż odczuwany.

Norman Rockwell (1894-1978) był amerykańskim malarzem i ilustratorem, który zdobył ogromną popularność dzięki swoim realistycznym obrazom scen życia codziennego. Jego prace często koncentrowały się na tematach społecznych, patriotycznych i rodzinnych, a jednym z najbardziej ikonicznych aspektów twórczości artysty są obrazy związane z tematyką świąteczną.

Rockwell wykonywał ilustracje dla wielu znanych magazynów, takich jak "The Saturday Evening Post", gdzie jego prace zyskały ogromną popularność. Często przedstawiały tradycyjne sceny rodzinne, które wywoływały uczucia nostalgii i ciepła. Ilustracje świąteczne ukazywały atmosferę radości ze wspólnego spędzania czasu, aktywności związanej z przygotowaniami do świąt oraz spotkań rodzinnych. Prace często przedstawiały choinki, prezenty, kolacje w gronie rodziny i inne tradycyjne elementy okresu świątecznego. Obrazy nie tylko przyciągały wzrok estetyką i kunsztem artystycznym, ale również oddawały ducha miłości i wspólnoty, które są charakterystyczne dla świąt Bożego Narodzenia.

Norman Rockwell jest uznawany za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych ilustratorów w historii Stanów Zjednoczonych. Jego prace nadal cieszą się ogromnym uznaniem i są często reprodukowane na kartkach świątecznych, plakatach i innych produktach związanych z tematyką świąteczną.

Mary Engelbreit (ur. 1952) to amerykańska ilustratorka, autorka książek dla dzieci i projektantka, znana przede wszystkim ze swoich kolorowych i pełnych optymizmu ilustracji. Urodziła się w St. Louis w stanie Missouri, gdzie w wieku siedmiu lat zaczęła rysować i malować. Studiowała sztukę na Uniwersytecie Stanowym Missouri, a po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę jako ilustratorka książek dla dzieci. W 1986 roku zaczęła projektować kartki świąteczne i inne artykuły papiernicze. Szybko zyskała popularność ze względu na swój ciekawy styl, który łączył klasyczne elementy z nowoczesnymi motywami. Jej ilustracje cechowały intensywne kolory, jasne i wyraźne kontury oraz zabawne, często ironiczne napisy.

Jednym z najbardziej znanych motywów w ilustracjach Mary Engelbreit są postacie dzieci pojawiające się często na jej kartkach świątecznych. W swoich pracach nawiązywała do amerykańskiej kultury popularnej i historii, odwołując się do ikon takich jak Rosie the Riveter czy Betty Boop.

W ciągu swojej artystycznej kariery Engelbreit zdobyła wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę National Association of Gifted Children's Artist of the Year i nagrodę L.A. Parent Readers Choice Award. Jej ilustracje zdobiły wiele okładek czasopism, w tym magazynów "Better Homes and Gardens" i "Country Living". Engelbreit jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych ilustratorek w dziedzinie kartek świątecznych, a jej prace są znane i wysoko cenione na całym świecie.

 

ARTYŚCI, KTÓRYCH DZIEŁA ŻYJĄ DO DZIŚ

 Zarówno prekursorzy, jak Louis Prang, Walter Crane czy Kate Greenaway, jak i współcześni twórcy w osobach m.in. Mary Engelbreit i Normana Rockwella, wnosili coś unikalnego i wyjątkowego do świata kartek świątecznych. Talent artystyczny, wyczucie koloru oraz zdolność do oddania nastroju i atmosfery Bożego Narodzenia sprawiły, że ich ilustracje to nieodłączny element tradycji świątecznej na całym świecie.

Dzięki tym ludziom karty świąteczne stały się nie tylko sposobem przekazywania życzeń, ale również nośnikiem piękna i wyrazem naszych najgłębszych uczuć. Ich ilustracje, które znamy do dziś z licznych reprodukcji, zaskakują ciepłem, radością  i życzliwym humorem, łącząc w sobie tradycję z nowoczesnością.

Niech kreatywność twórców przypomina na zawsze o sile piękna, emocjach i potrzebie wzajemnej bliskości, które towarzyszą nam w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Dół formularza

 

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Proszę o login, aby opublikować komentarz.

Konto

Menu

Utwórz darmowe konto aby dodawać ulubione przedmioty.

Logowanie