Historia współczesnej kartki świątecznej. Ludzie, którym zawdzięczamy tą piękną tradycję (1)

Opublikowana na1 Rok temu
Ulubione0

Znane nam ze sklepowych półek kartki świąteczne mają już swoją blisko dwustuletnią historię. Pomysł połączenia pięknych ilustracji z możliwością umieszczenia obok nich życzeń narodził się w wiktoriańskiej Anglii. Bardzo szybko zainteresował się nim też rynek amerykański. Popularność, którą cieszą się do dziś kartki świąteczne, to zasługa utalentowanych ilustratorów i wydawców, którzy dostrzegli w kolorowych kartonikach ogromny potencjał.

 

Sir Henry Cole (1808-1882), chociaż nie był - jak inne postacie, które opisujemy w tym artykule - artystą ilustratorem, odegrał znaczącą rolę w dziejach kartek świątecznych w XIX wieku. Brytyjski urzędnik, wydawca i muzealnik zapamiętany został przede wszystkim jako inicjator koncepcji kartek świątecznych. W 1843 roku zlecił wykonanie projektu i wyprodukowanie specjalnych kartek, które można było wysyłać jako życzenia świąteczne. Karty stworzone przez artystę Johna Callcotta Horsleya przedstawiały scenę rodziny zasiadającej przy stole świątecznym i miały przeznaczone miejsce do własnoręcznego wpisania przez nadawcę życzeń.

Pomysł Cole'a okazał się ogromnym sukcesem i szybko zyskał popularność. Sprzedawał je w Londynie, co przyczyniało się do ogromnego wzrostu popytu na kartki świąteczne. Były one początkowo dostępne tylko dla osób zamożnych, ale później, wraz z rozwojem techniki druku, zaczęły docierać do szerszego grona odbiorców.

Sir Henry Cole również miał zasługi dla dokumentowania dziedzictwa kulturalnego Wielkiej Brytanii. Był jednym z twórców South Kensington Museum, późniejszego Muzeum Wiktoriańskiego (obecnie znanego jako Muzeum Wiktorii i Alberta) w Londynie. Jako dyrektor placówki Cole przyczynił się m.in. do promowania edukacji artystycznej.

Sir Henry Cole pozostawił trwały ślad w historii kartek świątecznych, których wysyłanie stało się powszechną tradycją na całym świecie.

 

 Kate Greenaway, wybitna angielska ilustratorka i pisarka, odegrała ważną rolę w rozwoju i popularności kartek świątecznych w drugiej połowie XIX wieku. Urodziła się 17 marca 1846 roku w Londynie i od najmłodszych lat przejawiała talent artystyczny. Greenaway znano głównie z jej uroczych ilustracji przedstawiających dzieci, które były pełne delikatnego wdzięku i nostalgii. Jej styl wyróżniał się subtelnością linii, precyzją detali i pastelowymi barwami. Ilustracje często przedstawiały dzieci w historycznych kostiumach, co dodawało im uroku i romantycznego charakteru. Obrazki ilustratorki stały się często wykorzystywanym motywem na kartkach świątecznych, szczególnie pod koniec XIX wieku. Charakter utworów Kate Greenaway idealnie pasował do atmosfery i tematyki świątecznej. Kartki często przedstawiały idylliczne sceny rodziny świętującej Boże Narodzenie, dzieci przy choince lub anioły z pełnymi uroku twarzami. Prace te były cenione za połączenie artystycznej doskonałości z głębokim przekazem emocjonalnym.

Dorobek artystki w dziedzinie kartek świątecznych jest żywy do dziś, inspirując współczesnych artystów i projektantów.

Walter Crane, brytyjski artysta i ilustrator, urodził się w 1845 roku w Liverpoolu. Jego twórczość charakteryzowała się wyjątkowym stylem, który był zarówno nowatorski, jak i głęboko zakorzeniony w tradycji. Ilustracje Crane'a charakteryzował urok, energia i witalność, a wzornictwo nawiązywało do estetyki sztuki ludowej pełnej motywów roślinnych.

Walter Crane znany jest przede wszystkim ze swoich ilustracji do książek dla dzieci, które wywarły wpływ na rozwój literatury dziecięcej. W pracach łączył elementy realistyczne z fantazją i światem baśni. Ilustracje cechowała subtelna kreska, a postacie i sceny emanowały ciepłem oraz kompozycyjną harmonią.

Crane wykorzystał swoje umiejętności i talent artystyczny także do tworzenia kartek świątecznych. Jego prace, bogate w detale i kolorowe motywy, idealnie wpisywały się w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Crane często przedstawiał bożonarodzeniowe sceny rodzinne, anioły, choinki i postacie związane z tradycją świąt. Jego ilustracje na kartkach świątecznych miały silne oddziaływanie emocjonalne i przekazywały radość oraz ciepło świąt. Artysta często wykorzystywał scenki dotyczące życia wsi.

Prace Crane'a były wykorzystywane przez różne wydawnictwa, co przyczyniło się do ogromnej popularności jego ilustracji na kartkach świątecznych.

(cdn)

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Proszę o login, aby opublikować komentarz.

Konto

Menu

Utwórz darmowe konto aby dodawać ulubione przedmioty.

Logowanie